FISCUL NU UITĂ DE FLORI: Vânzătorii de flori suspuși unui control începând cu 8 martie
05 mar 2021
Începând cu 8 martie, Serviciul Fiscal de Stat va desfășura mai multe acțiuni de monitorizare și verificare a comercianților de flori din toată țara. Inspectările se vor baza pe întreprinderea măsurilor de conformare, prin monitorizarea aplicării de către comercianți a echipamentelor de casă și control la efectuarea decontărilor în numerar, înregistrarea conformă a activității de întreprinzător într-o anumită formă organizatorico-juridică.
Controalele respective vin în contextul creșterii cererii de flori vii în ajunul sărbătorii Ziua internațională a femeii, fapt care generează sporirea riscului de nedeclarare a tuturor vânzărilor, în scopul diminuării cuantumul impozitelor și taxelor aferente Bugetului Public Național.
Autoritatea fiscală națională recomandă tuturor contribuabililor să se conformeze prevederilor legale, iar cumpărătorilor – să solicite bonul de casă la procurarea florilor.
Top știri
CE TREBUIE SĂ FACĂ APICULTORII ÎN STUPINE PENTRU A EVITA ROIRILE? Cum poate fi întrerupt roitul?
22 apr 2022
PREȚURILE AU LUAT-O RAZNA. Cât costă puii, bobocii și rățuștele în acest an?
18 mai 2022
TEHNICA ÎNLOCUIRII REGINELOR. Greșeli frecvente pe care le fac apicultorii
02 mai 2022
DAVID BECKHAM S-A APUCAT DE APICULTURĂ. Fostul fotbalist intenționează să lanseze o afacere cu miere organică
06 mai 2022
EVODIA – SPECIA SALVATOARE A APICULTORILOR. Acest copac nu are concurenți la volumul de miere livrat
29 apr 2022
Din aceeași categorie
ȘI DEȘEURILE POT FI PROFITABILE. La o fermă din Fălești, bălegarul este transformat în îngrășământ organic
20 mai 2022
IRIGARE CU ÎNCĂLCARE. Începutul sezonului de irigare a culturilor agricole nu s-a lăsat fără abateri
20 mai 2022
SOIURILE DE NUCI TIMPURII PROMIT RECOLTĂ BUNĂ. Cu ce înlocuiesc fermierii îngrășămintele minerale tradiționale?
20 mai 2022
IMPORTANT! Noi condiții de export spre Turcia
20 mai 2022
TINERII FERMIERI – INTERESAȚI DE COOPERAREA ÎN AGRICULTURĂ
20 mai 2022
FISCUL NU UITĂ DE FLORI: Vânzătorii de flori suspuși unui control începând cu 8 martie
FISCUL NU UITĂ DE FLORI: Vânzătorii de flori suspuși unui control începând cu 8 martie
FISCUL NU UITĂ DE FLORI: Vânzătorii de flori suspuși unui control începând cu 8 martie