MINISTRA AGRICULTURII, LUDMILA CATLABUGA, PROMITE MĂSURI URGENTE

05 mar 2025
Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a reacționat la anunțul fermierilor că vor organiza proteste din cauza lipsei sprijinului financiar necesar pentru noul sezon agricol. Oficialul susține că autoritățile sunt în contact permanent cu asociațiile de agricultori și că se lucrează la identificarea soluțiilor pentru problemele din sector, scrie Radio Moldova.
 
Suntem în comunicare zilnică cu toate asociațiile, inclusiv cu Asociația 'Forța Fermierilor', pentru a găsi soluții la dificultățile cu care se confruntă agricultorii. În ultimele două săptămâni, am avut ședințe tehnice productive, unde am analizat revendicările lor și am discutat măsuri pe termen scurt și lung. Dialogul continuă și suntem deschiși pentru a găsi soluții rapide și eficiente, a declarat Catlabuga.
 
Fermierii acuză Guvernul că nu respectă promisiunile privind sprijinul financiar și că nu se grăbește să acorde ajutoarele prevăzute prin lege. Printre principalele nemulțumiri se numără refuzul de a restitui acciza la motorină pentru 2024 și incertitudinea legată de prelungirea programului de rambursare a TVA-ului acumulat de agricultori.
 
Înțelegem provocările fermierilor, iar lansarea creditului preferențial este un pas important, deși, momentan, acesta nu acoperă necesitățile urgente pentru lucrările agricole. Vom încerca să revizuim schemele de sprijin, inclusiv programul ADMA pentru fertilizanți, pentru a răspunde mai bine nevoilor actuale, a adăugat ministra.
 
Reprezentanții Asociației „Forța Fermierilor” susțin că dialogul cu autoritățile nu a dus la rezultate concrete și că fermierii se află în imposibilitatea de a începe lucrările agricole din cauza dificultăților financiare. Aceștia anunță proteste iminente, cerând Guvernului să ia măsuri urgente pentru salvarea sectorului agricol.
 
Situația a fost agravată de seceta severă din 2024, care a afectat peste 350.000 de hectare de terenuri agricole. Pierderile suferite de producătorii de cereale și oleaginoase i-au lăsat fără resurse pentru a-și continua activitatea, iar lipsa accesului la finanțare pune în pericol întregul sector.
 
În timp ce fermierii se pregătesc de proteste, autoritățile susțin că vor continua discuțiile pentru a găsi soluții sustenabile la criza din agricultură.
loading ...