Republica Moldova marchează astăzi Ziua Mondială a Laptelui cu rezultate pozitive pentru sectorul zootehnic. În ultimul an, producția de lapte în fermele comerciale a crescut cu peste 22%, fiind susținută de investiții, modernizarea fermelor și programele de sprijin financiar oferite de stat.
Potrivit datelor din sector, producătorii au beneficiat de subvenții de peste 150 de milioane de lei, măsură care a contribuit la dezvoltarea capacităților de producție și la creșterea competitivității fermelor locale.
Reprezentanții industriei susțin că tendința pozitivă demonstrează potențialul sectorului lactat din Republica Moldova, în condițiile în care producătorii investesc tot mai mult în tehnologii moderne, genetică și condiții mai bune pentru creșterea animalelor.
Cu toate acestea, fermierii continuă să se confrunte cu provocări legate de costurile de producție, fluctuațiile pieței și concurența produselor importate.
Ziua Mondială a Laptelui este marcată anual pe 1 iunie și are scopul de a evidenția importanța laptelui și a produselor lactate pentru alimentația populației și dezvoltarea agriculturii.
