Producătorii francezi au tras un semnal de alarmă după ce mai multe loturi de ouă importate din Ucraina ar fi fost scoase pe piaţa franceză cu conţinut de antibiotice interzise în Uniunea Europeană. Organizaţia care a făcut această avertizare este Comitetul Național pentru Promovarea Ouălor (CNPO), scrie Agrointel.
Potrivit CNPO, ouăle în cauză nu respectă standartele de producţie sanitare impuse de UE și de Franța, inclusiv regulamentele referitoare la utilizarea antibioticelor strict interzise în Comunitatea Europeană de mai bine de 15 ani.
Mai multe produse au fost identificate în supermarketuri mari precum Carrefour și Leclerc, loturi marcate cu codul 3 — ouă provenite de la găini crescute în cuști. CNPO cere autorităților sanitar-veterinare și autorităților cu competențe publice să intensifice controalele și testele de conformitate pentru a proteja consumatorii.
De asemenea, sistemul de alertă rapidă al UE pentru alimente și furaje (RASSF / Rasff) a confirmat patru cazuri, în lunile iulie și august, în care ouă din Ucraina au fost depistate cu antibiotice interzise, ceea ce ridică probleme serioase legate de siguranţă alimentară.
Pe lângă riscul pentru sănătate, producătorii francezi se plâng de o concurenţă neloială: ouăle importate în condiţii care nu îndeplinesc rigorile europene concurează “pe picior de egalitate” cu producția locală, respectiv cu fermele care au făcut investiţii semnificative pentru a respecta reglementările stricte.
Autoritățile franceze sunt chemate să acționeze rapid — să retragă de pe rafturi ouăle suspecte, să intensifice controalele și să aplice sancțiuni, dacă se confirmă că loturile conțin substanțe interdise, dar și să ofere transparență consumatorilor privind originea și standardele loturilor de ouă comercializate.