Piața internațională a cerealelor traversează o perioadă critică, marcată de scăderi accentuate ale prețurilor, pe fondul unei oferte globale record și al unei competiții tot mai dure. Prețul grâului se află sub presiune, iar Uniunea Europeană se confruntă cu un declin masiv al exporturilor, în timp ce Rusia își consolidează poziția dominantă prin livrări masive la prețuri mult mai mici, scrie Revista Ferma.
Exporturile de grâu din UE, în cădere liberă
Datele oficiale arată că, de la 1 iulie 2024, exporturile de grâu ale Uniunii Europene au ajuns la doar 2,17 milioane de tone, cu 48% mai puțin decât în aceeași perioadă a anului trecut. Franța, unul dintre principalii exportatori europeni, a beneficiat temporar de deprecierea euro, ceea ce i-a oferit un avantaj competitiv, însă chiar și așa, grâul francez nu mai reușește să concureze cu prețurile mult mai mici ale grâului rusesc, livrat prin porturile Mării Negre, arată o analiză realizată de Agrarheute.
Cotațiile pe bursele internaționale continuă să scadă
Pe Euronext, la 27 august, grâul pentru livrare în septembrie a scăzut la 192,5 euro/tonă, iar contractele pentru decembrie au coborât la 194 euro/tonă. Tendința descendentă este confirmată și pe piața americană CBOT, unde grâul pentru decembrie a pierdut 7,5 cenți/bushel, ajungând la 524,25 cenți/bushel.
Experții explică această scădere prin recolta abundentă din emisfera nordică și cererea redusă la nivel global, ceea ce pune presiune suplimentară pe prețuri.
Rusia, cel mai mare exportator mondial de grâu, a redus recent prețurile la export, consolidându-și poziția dominantă pe piața cerealelor. Conform estimărilor IKAR, producția de grâu din acest an va ajunge la 86 milioane de tone, iar exporturile vor depăși 43 milioane de tone. Strategia agresivă de prețuri, combinată cu logistica eficientă prin porturile Mării Negre, face ca grâul european să devină tot mai puțin competitiv.
În ciuda dificultăților generate de conflict, Ucraina estimează o producție de 21,8 milioane de tone de grâu, depășind prognozele oficiale de 21 milioane de tone. Anul trecut, producția a fost de 22,7 milioane de tone, ceea ce menține Ucraina într-o poziție importantă pe piața regională.
Prognoze globale și efecte pentru fermieri
La nivel mondial, Consiliul Internațional al Cerealelor (IGC) a revizuit în creștere prognoza globală la 811 milioane de tone, cu 2,7 milioane peste estimarea anterioară. În schimb, USDA a ajustat estimările la 806,9 milioane de tone, pe fondul unor producții mai mici în China, Argentina și Brazilia.
Cu toate acestea, piața globală rămâne suprasaturată, iar fermieri europeni sunt tot mai afectați. În Germania, recolta a fost bună, dar calitatea variabilă i-a forțat pe producători să accepte prețuri mai mici, ceea ce le reduce semnificativ veniturile.
Specialiștii avertizează că piața cerealelor va rămâne volatilă, iar prețurile grâului vor continua să scadă dacă Rusia își menține politica de dumping. În plus, licitațiile internaționale sunt reduse, marii importatori așteptând cotații și mai mici.
Uniunea Europeană se confruntă cu o provocare majoră: cum să-și mențină competitivitatea într-o piață globală dominată de recolte record și prețuri foarte scăzute. Până când raportul cerere-ofertă nu se va echilibra, presiunea asupra producătorilor va rămâne puternică.