HIBRIZII „STRUBE” DE FLOAREA-SOARELUI, rezultat maxim de pe lotul experimental din Soroca
11 sep 2021
Compania ChemTeh Agro, specializată în comercializarea de semințe de floarea-sorelui, porumb, grâu, porumb dulce, semințe de legume și produse de uz fitosanitar, și-a prezentat hibrizii Strube la cultura de floarea-soarelui.
Pentru lotul demo a fost selectată SRL „Brichet-Prim” din satul Bădiceni, raionul Soroca, unde pe o suprafață de 9 hectare au fost plantați patru hibrizi.
Oleg Chirilov, sales manager ChemTeh Agro Moldova:„Fiecare hibrid a fost plantat pe o suprafață de 2,2-2,3 hectare. Culutura dată a fost semănată pe data de 1 aprilie, hibrizii sunt toți sub erbicidul sulf. Sunt rezistenți la secetă, la boli, cu un potențial foarte și foarte bun, care pot face concurență altor hibrizi. În spatele meu e plantat hibridul Fausto, cunoscut în Republica Moldova și nu numai. Gospodăriile din zona de Nord, cu care colaborez deja de mai mulți ani, sunt pe deplin satisfăcute. Hibridul dat a arătat rezultate destul de bune, am avut cea mai mare recoltă – până la 3, 6 tone la hectar.”
Compania ChemTeh Agro are un portofoliu larg, cu nouă hibrizi de floarea-soarelui de la Strubel produși în UE: Franța, Italia, Spania și Germania. ChemTeh Agro oferă calitate-preț la întreg spectrul de produse și este importator și distribuitor exclusiv al companiilor StrubeD@S- Germania, Bakker Brothers- Olanda, MAC GmbH- Germania, Bursa Seeds-Turcia, AGRI-SAATEN, GERMANIA, DSV Germania.
Mai multe aflați despre performanța hibrizilor STRUBE la cultura de floarea-soarelui aflați din filmuleț.
Top știri
PLANTAȚIE DE CĂPȘUNI PE LÂNGĂ BISERICĂ. Preotul din Nisporeni a făcut studii în agricultură pentru a-și ajuta comunitatea
24 jun 2022
GRÂUL, ORZUL ȘI PORUMBUL SE IEFTINESC. Fermierii din Australia ar putea obține o recoltă record de grâu
06 jun 2022
MOLDOVA, ȚARĂ AGRARĂ, DAR FĂRĂ UNIVERSITATEA AGRARĂ. Decizia autorităților de a comasa UASM cu UTM a trezit un val de nemulțumiri
29 jun 2022
APICULTURĂ PE TIMP DE RĂZBOI. Cu cât vând anul acesta ucrainenii mierea la export?
15 jun 2022
CÂTĂ APĂ DĂM ALBINELOR VARA? Cum facem un adăpător bun?
13 jun 2022
Din aceeași categorie
CEREALELE CÂȘTIGĂ DIN NOU ÎN PREȚ. Și prețul rapiței a urcat. Rusia prognozează recolte record de grâu
29 jun 2022
PREȚURILE CEREALELOR SCAD DRAMATIC. Lucrurile merg și mai rău în cazul rapiței
24 jun 2022
DEBLOCAREA EXPORTULUI DE GRÂU – DISCUTATĂ LA URMĂTOAREA ȘEDINȚĂ CSE
23 jun 2022
PREȚURILE RAPIȚEI S-AU MICȘORAT SEMNIFICATIV. Motivele, AICI
22 jun 2022
CE URMEAZĂ PENTRU PREȚURILE CEREALELOR? La ce să ne așteptăm în noul sezon?
21 jun 2022
HIBRIZII „STRUBE” DE FLOAREA-SOARELUI, rezultat maxim de pe lotul experimental din Soroca
HIBRIZII „STRUBE” DE FLOAREA-SOARELUI, rezultat maxim de pe lotul experimental din Soroca
HIBRIZII „STRUBE” DE FLOAREA-SOARELUI, rezultat maxim de pe lotul experimental din Soroca